Depresja to współczesna „dżuma”. Dotyka aż 350 milionów ludzi na świecie. Stale obniżony nastrój powodujący brak chęci do życia i skrajny pesymizm zawiesza chorych w stanie nicości, który jest nie do wytrzymania, ale też trudny do zrozumienia dla osób zdrowych. W ramach projektu Papaya Films Original Series, reżyser Leon Jamrosy pokazuje świat oczami osoby w depresji i zabiera nas w intymną podróż przez swoje doświadczenia, by zwrócić uwagę na ten ważny problem.


Papaya Films, w ramach nietypowego projektu „Papaya Films Original Series”, zaprasza do współpracy filmowców i oferuje im granty na realizację ultrakrótkometrażowych, bo maksymalnie 3 minutowych, filmów na dowolny temat. Wszystko po to, by dać im szansę na realizację własnych, niekomercyjnych pomysłów a miłośnikom sztuki filmowej okazję do spojrzenia na świat ich oczami. Najnowszy z odcinków w serii, który swoją internetową premierę miał 17 października br., dotyczy poważnej i coraz bardziej powszechnej choroby – depresji. Reżyser odcinka, Leon Jamrosy, który sam zmaga się z depresją, w swoim filmie „CRYO:GENIC My numb self” postanowił oddać to, co czuje osoba dotkniętą tą chorobą.

Tytuł filmu nie jest przypadkowy. Nawiązuje on do snu kriogenicznego – stanu hibernacji, w trakcie którego ciało jest przechowywane w bardzo niskiej temperaturze. Zdaniem autora bardzo dobrze oddaje on to, co odczuwa osoba dotknięte depresją. Leon Jamrosy mimo, że pokazuje swój punkt widzenia, stworzył film uniwersalny, który może przemówić do ludzi na całym świecie. Także dlatego, że zrealizowany jest w języku angielskim.
Projekt „Papaya Films Original Series”, pozwolił mi zrealizować film krótkometrażowy – czyli coś o czym myślałem i chciałem zrobić już od dłuższego czasu. Zdecydowałem się na temat depresji ponieważ borykam się z nią osobiście. Zauważyłem, że każdy z nas ma trochę inne spojrzenie na tę chorobę. Wydało mi się bardzo ciekawe pokazanie w filmie moich doświadczeń. – powiedział Leon Jamrosy

Depresja to poważna choroba. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Każdego z nas może dotknąć przykra sytuacja, która spowoduje smutek, jednak depresja to coś więcej. W przypadku tej choroby tzw. „dół” nie mija po kilku dniach. W depresji człowiek jest pozbawiony sił życiowych, cierpi na zniechęcenie do wszelkiego działania, czuje się fizycznie i psychicznie wyczerpany, odczuwa silny lęk i smutek. Choroba prowadzi również do tracenia zdolność do odczuwania radości i przyjemności. Bardzo często wiąże się z nią bezsenność lub przeciwnie nadmierna chęć do spania, zaburzenia łaknienia. Aby wyleczyć się z depresji niezbędna jest pomoc terapeutyczna i leczenie farmakologiczne.

Autor filmu „CRYO:GENIC My numb self” ma nadzieję, że udostępniając go w internecie pomoże ludziom zdrowym zrozumieć świat ludzi chorych i sprawi, że nie będą bagatelizować odczuć osób w depresji.

 {Vimeo}187624318{/Vimeo}