Havelock Ellis (ur. 2 lutego 1859, zmarł 8 lipca 1939) – brytyjski lekarz i reformator społeczny. Jeden z twórców nowoczesnej seksuologii, autor pojęcia narcyzmu. Ellis urodził się w rodzinie żeglarskiej – jego ojciec był kapitanem okrętu, a matka córką kapitana.


Jego ojciec był kapitanem okrętu, a matka córką kapitana. W dzieciństwie podróżował wraz z ojcem, odwiedzając m.in. Sydney, Callao i Antwerpię.

W roku 1891 ożenił się z pisarką i działaczką feministyczną Edith Lees, która była otwartą lesbijką. Ich małżeństwo było „związkiem otwartym”, mieszkali osobno, a Ellis utrzymywał romanse ze znanymi kobietami.

Studiował medycynę w londyńskim King’s College. Po studiach nie prowadził regularnej praktyki medycznej, poświęcając się pisaniu książek. Jego oparte na licznych studiach przypadków pionierskie Studies in the Psychology of Sex (Studia z psychologii seksu, 8 tomów) wywarły wpływ m.in. na Zygmunta Freuda, który zaczerpnął z nich pojęcia autoerotyzmu i narcyzmu. Napisana wspólnie z Johnem Symondsem Sexual Inversion (Inwersja seksualna, 1987) była pierwszą w języku angielskim medyczną książką o hmomoseksualności.

Krytykował wiktoriańską moralność, opowiadając się za prawem kobiet do przyjemności seksualnej i kontroli płodności i prawami homoseksualistów. Wbrew obowiązującym wówczas poglądom głosił, że masturbacja nie jest szkodliwa dla zdrowia.

Źródło: „http://pl.wikipedia.org/wiki/Havelock_Ellis”
Tekst udostępniony na zasadach licencji GNU Free Documentation License.