Dookoła psychologii

Jak obecnie postrzegany jest świat przez każdego człowieka?

 

Żyjemy w świecie materialnym. Ziemia jest podzielona na kraje, władców, posiadaczy. Wstajemy rano, ubieramy się, wychodzimy do pracy. Poruszamy się dzięki paliwom lub energii i za pomocą rowerów, samochodów, pociągów, metra itp. Za pracę otrzymujemy pieniądze na łóżka, w których śpimy, jedzenie, auta, domy. Dzielimy się na osoby mniej lub bardziej bogate w zasoby, mniej lub bardziej: znane, modne, głośne, ambitne, skryte, szczęśliwe.

Sen, którego nie rozumiemy jest jak nieotwarty list.
Talmud

Ludzie od zawsze interesowali się swoimi snami. Ta aktywność ludzkiego umysłu może budzić różne uczucia. W zależności od treści, czasem budzi lęk, złość, uczucie bezradności, a czasem przynosi ukojenie i radość, gdy we śnie spotyka nas coś miłego czego nie możemy doświadczać na co dzień. Niektóre sny, zapominamy tuż po przebudzeniu, ale są też takie, które na długo zostają w naszej pamięci.

Syreni spiew

Dość często- zbyt często- na lekcjach w liceum słyszałam nauczyciela mówiącego: „Nie filozofuj, tylko mów/myśl jak trzeba”. Zgodnie z definicją: filozofować - to zastanawiać się nad ogólnymi problemami życiowymi, mędrkować.

Jeszcze sześć lat temu wszystko było pewne i zwyczajne. Szkoła, wkuwanie, dla relaksu koszykówka i narty. Ucisk w lewym bucie był do zniesienia. Kilka lat później, pewnego ranka wstałem z jedną nogą drętwą. 1,5 roku temu usiadłem na wózku. Znudziło mnie powłóczenie kończynami. Na tym wózku wjechałem do „Akademii Życia”. A tam sprawili, że nie boję się na nim wjechać w przyszłość.

Stres jest nieodzownym elementem wystąpień publicznych. Bez względu na to czy prowadzisz prezentacje dla partnerów biznesowych, szkolisz pracowników, czy też wygłaszasz prelekcje podczas branżowych konferencji, prawdopodobnie obawiasz się reakcji publiczności. Stresu nie da się uniknąć całkowicie – można go jednak zminimalizować.

O podążaniu za oddechem

Byłem kiedyś w trudnej sytuacji i osoba, która mi wtedy pomagała, zwróciła uwagę na mój oddech. Pamiętam te słowa : „Nie oddychasz”. Przez moment czułem się, jakby mnie ktoś spod wody wyciągnął na powierzchnię. Bo nie wiedziałem, że jest coś takiego jak oddech.

Jedno jest pewne – trudny klient to ten, którego nie lubi nikt, kto w jakikolwiek sposób zajmuje się obsługą klienta. Czy istnieje jednak jakaś jedna, uniwersalna definicja trudnego klienta? I czy dla dwóch różnych sprzedawców ten sam klient zawsze będzie równie trudny?

Menedżer asertywny, czyli jaki?

Asertywność należy do tych kompetencji, które menedżerowie rozwijają najchętniej. Jest tak, ponieważ z jednej strony czują oni potrzebę, by lepiej radzić sobie z pracownikami, a z drugiej, zauważają, że ich samodzielne starania w tym obszarze napotykają wiele barier.

O nas

Serwis o tematyce psychologicznej istnieje od 2005 roku. Do 2015 roku serwis funkcjonował pod adresem psychologia.apl.pl. W 2015 roku opiekę nad serwisem przejęła Fundacja Libertus. Zmienił się adres strony na psychologiawsieci.pl. Zapraszamy do kontaktu i współpracy. Zależy nam na rzetelnym i niezależnym dziennikarstwie.

Newsletter

Chcesz być na bierząco? Zapisz się do naszego newslettera