Psychologicznie

Nieśmiałość - czym jest?

W jaki sposób stajemy się nieśmiali? Jak mądrze wspierać dziecko, które unika towarzystwa? Jak radzić sobie na co dzień z własnym lękiem społecznym? O nieśmiałości i jej roli w naszym życiu mówi Paulina Michalik, psychoterapeutka z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS.

Współcześnie ludzie cenią sobie w życiu wygodę i unikają dyskomfortu. Często wręcz panicznie obawiają się bólu fizycznego. Mnogość tabletek, żeli, zastrzyków znieczulających w trakcie zabiegów medycznych, pomaga uporać się z tym lękiem i szybko zlikwidować ból gdy tylko się on pojawi.

Jak poradzić sobie ze stratą?

Strata bliskiej osoby to prawdopodobnie najboleśniejsze doświadczenie, jakie może być udziałem człowieka. Trudno też mówić o przeżyciu bardziej ludzkim, szczególnie, że niemal każdy musi w swoim życiu zmierzyć z żałobą. Czy możemy coś zrobić w sytuacji, w której czujemy, że nasz świat się zawalił?

Jeśli nieświadomie zaburzamy naturalny rozwój dziecka, potrafi nam to ono przekazać na dwa sposoby. Jest zbuntowane, przysparza wielu problemów wychowawczych, łamie wszelkie ustanawiane zasady. Lub przeciwnie – staje się wycofane, mało spontaniczne, apatyczne. Warto wówczas przyjrzeć się dokładniej własnemu sposobowi postępowania i zrewidować, które nasze zachowania mogą być tego przyczyną.

Ma na imię Adam. Ma 23 lata. Zgodził się udzielić wywiadu i opowiedzieć czym dla Niego jest zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zdiagnozowane u Niego kilka lat temu. To niezwykle szczera opowieść.

Kobiece aspekty depresji

W swojej praktyce terapeutycznej coraz częściej spotykam się z określeniem, że depresja to typowo kobieca choroba. Oczywiście na depresję nie chorują wyłączenie kobiety, jednak w porównaniu z mężczyznami, procentowo więcej kobiet cierpi z powodu tej choroby. Potwierdzają to wyniki badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, które wykazują, że rocznie na depresję zapada 12 mln kobiet i 6 mln mężczyzn. Z jakich, więc powodów na depresję chorują częściej kobiety niż mężczyźni?

Problem zaburzeń odżywiania, w szczególności anoreksji dotyczy coraz młodszego pokolenia. Według statystyk, średnio co czwarta uczennica gimnazjum stosowała już dietę, a specjaliści coraz częściej zauważają, że problem dotyka także uczniów podstawówki.

Efekt potwierdzenia, błąd konfirmacji, strategia konfirmacyjna – tendencja do preferowania informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania i hipotezy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe[1].

O nas

Serwis o tematyce psychologicznej istnieje od 2005 roku. Do 2015 roku serwis funkcjonował pod adresem psychologia.apl.pl. W 2015 roku opiekę nad serwisem przejęła Fundacja Libertus. Zmienił się adres strony na psychologiawsieci.pl. Zapraszamy do kontaktu i współpracy. Zależy nam na rzetelnym i niezależnym dziennikarstwie.

Newsletter

Chcesz być na bierząco? Zapisz się do naszego newslettera