Gdzie kryją się emocje? Czy naprawdę jesteśmy różni? Na czym polega sekret relacji międzyludzkich? Zdaniem prof. Wiesław Łukaszewski „pytania otwierają drogę do poznania”. I to właśnie im poświęcił swoją najnowszą publikację. W książce Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii wybitny badacz i wykładowca Uniwersytetu SWPS opowiada o umiejętności poszukiwaniu odpowiedzi.


Prof. Łukaszewski po raz kolejny stawia wielkie, a także te nieco mniejsze pytania związane z ludzką psychiką. Dylematy te, odnoszące się do człowieka i otaczającego go świata, przez lata starali się rozwiązać psychologowie z całego świata. I choć pytania pozostają takie same, odpowiedzi ulegają ciągłym przeobrażeniom. Zmienia się świat, który nas otacza, zmieniają się również metody badawcze i sposób myślenia badaczy. Ich najważniejsze ustalenia dotyczące tego, kim jesteśmy znajdują się właśnie w Wielkich i tych nieco mniejszych pytaniach psychologii. – Niniejsza książka adresowana jest do ludzi zainteresowanych współczesną psychologią: do studentów psychologii i innych nauk społecznych, do nauczycieli i lekarzy, do menedżerów i polityków, a także do rodziców, którzy pragną zrozumieć swoje dzieci i sami chcieliby być przez nie rozumiani – pisze autor.

Wiesław Łukaszewski to wybitny autorytet z zakresu psychologii społecznej i psychologii osobowości. Autor wielu istotnych artykułów publikowanych w prestiżowych pismach psychologicznych. Znawca tematyki wytrwałości. Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Sopocie, w latach 1993-2003 przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, obecnie członek prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Od kilku lat współpracuje również z miesięcznikiem „Charaktery”. Autor książek Wytrwałość w działaniu (wraz z Magdaleną Marszał-Wiśniewską), Udręka życia, Szanse rozwoju osobowości oraz Osobowość: Struktura i funkcje regulacyjne.